Lider altcoin Ethereum’un (ETH) 2.0 Güncellemesi ve uzun süredir beklenen Londra hard fork’unun 4 Ağustos’ta başlayacağı tahmin ediliyor. Pek çok dijital para sever ve Ethereum (ETH) meraklısı gecikmeli sürüm için heyecanlıyken, kimileri ise şüpheli. Ethereum 2.0 güncellemesinin Ethereum ağındaki yerel dijital para birimi Ether’in fiyatını arttıracağı tahmin ediliyor. Peki uzun süredir beklenen ve Ethereum (ETH)’un fiyatını yukarıya çıkarması beklenen Ethereum 2.0 güncellemesi tam olarak nedir? Bu yazıda Ethereum 2.0’ın ne olduğuna, Ethereum 2.0’ın neden gerekli olduğuna, Ethereum 2.0’ın ne yenilikler getirebileceği, güncelleme sürecinin ne aşamada olduğuna göz gezdireceğiz.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum ağını daha ölçülebilir, güvenli ve sürdürülebilir hale getirecek olan ve Ethereum blok zincirinde yazının yazım tarihinden beri devam etmekte olan bir dizi yükseltmedir. Bu yükseltmeler veya daha çok yaygın ismiyle güncellemeler, aslında 2014’ten beri üretilmekte ve en yaygın ikinci dijital para birimi için büyük bir geçişi temsil etmektedir denilebilir.

Ethereum 2.0 Neden Gerekli?

Mevcut Ağdaki Sorun

Dijital para birimleri ve blok zinciri dünyasına yeni girenler için Ethereum, kripto ödemeleri yürütmek amacıyla kullanılabilen kripto defter blok zinciri teknolojisiyle desteklenen merkezi olmayan bir ağın adıdır. Ethereum Bitcoin’den farklıdır zira bu kod, Ethereum’un blok zinciri ağı üzerinde oluşturulabilir ve programlanabilir akıllı sözleşmeler ve sürekli çalışan ve üçüncü bir tarafça manipüle edilemeyen veya kontrol edilemeyen, merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Ethereum 2.0 güncellemeleri de Ethereum ağını büyük oranda iyileştirmeye çalışacaktır. DeFi gibi uygulamaların da etkisiyle Ether ve Ethereum’un popülaritesi arttığı sürece, ağ işlemlerle beraber giderek tıkanmaya başlamıştır. Şimdi saniyede 15 ila 45 işlem gerçekleştirilirken; dünyanın her yerindeki Ethereum kullanıcılarını idare etmek giderek zor bir hal almıştır. Böylece ağa karşı yüksek istek, komisyonları da (gaz ücretlerini) giderek artırmaktadır.

Bunu da Okuyun:  BONFIDA (FIDA) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Gaz Ücretleri

Gaz ücretleri, Ethereum ekosistemindeki işlemlerin ücretidir. Bu ücret sabit değildir ve sistem bir ‘ilk fiyat açık artırması’ (ICO) ile çalışır. Kullanıcılar, daha sonra madenciler tarafından alınan teklifler sunar. Yoğun zamanlarda ağ tıkanabilir ve gaz ücretleri bu zamanlarda yüksek olabilir. Bu, işlemlerin saatlerce beklemesine sebep olabilir ve bu durum, işlemlerin saniyelerle ölçüldüğü dijital para evreninde kabul edilebilecek bir durum değildir. Buna ek olarak bir teklif alınmazsa işlemlerin başarısız olma ihtiamli de vardır. Genel olarak kullanıcılar artan işlem ücreti fiyatından şikâyet etmektedir.

Ethereum 2.0 Ne Getirecek?

Ölçeklenebilirlik

Ethereum 2.0’ın asıl hedefi, ağı daha ölçeklenebilir duruma getirmektir; böylece ağdaki tüm aktiviteleri daha basit yönetilir kılacaktır. Şimdi Ethereum, diğer birçok blok zinciri ağı gibi, sunucular, bilgisayarlar ve cep telefonlarını da kapsamak üzere; blok zincirine bağlı herhangi bir cihaz olan düğümler tarafından desteklenmektedir. Düğümler birbirine bağlıdır ve ağın güncel kalması için sürekli veri alışverişinde yer alır. Ancak Ethereum ağındaki düğümler şimdi çok fazla hacim yaşamaktadır ve güncelleme üzerinde çalışan programcılar düğümleri büyütmenin pratik olmayacağını öne sürmektedir.

Sharding

Ethereum üreticileri, hacmi daha da yaymak için Ethereum ağında 64 yeni zincir oluşturacak olan ‘sharding’ adlı bir konsepte yönelmektedir. Bu aslında, şimdi Ethereum düğümlerinde depolanan büyük oranda veriyi alacak ve daha fazla veri tabanında depolanacak daha küçük gruplara ayıracaktır. Bu da şuanki sistem üzerindeki baskıyı hafifletecek ve saniyede daha fazla işleme izin verecektir. Sürecin parçalama kısmı çok önemlidir ve ayrıca ağı daha güvenli ve sürdürülebilir hale getirecektir. Sharding, sonunda sıradan kullanıcıların Ethereum’u kişisel bir cihazda çalıştırmasına olanak verecek, ağ katılımcılarını artıracak ve daha fazla kullanıcı olacağı için Ethereum blok zincirini daha merkezi olmayan hale getirecektir.

Bunu da Okuyun:  MOONPIRATE COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Enerji Verimi

Daha fazla ağ katılımcısı ile Ethereum 2.0, enerji ağırlıklı token madenciliğinden staking adı verilen bir aşamaya geçmek düşünülmektedir. Dijital para birimlerinin büyük bir kısmı madencilik ile kazanılır. Madencilik, insanların karmaşık matematik denklemlerini çok hızlı bir şekilde yüksek güçlü bilgisayarları kullanarak çözerek; yeni token’lar elde etmeye çalışması için kullanılan bir kelimedir. Dijital paralara olan talep arttıkça, madenciler yeni token’ları kazmak için inanılmaz miktarda bilgi işlem gücü ve haliyle de enerji kullanmak zorunda kalmıştır. Sharding, madenciliği ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Madencilik yerine Ethereum, Ether sahiplerinin belirli sayıda token’ı kendi kişisel cihazlarında bir dijital para cüzdanında sakladığı ve ardından bu token’ları yeni Ether token’larını doğrulamak ve oluşturmak için kullandığı bir aşama olan staking’e dönecektir. Ethereum 2.0’a geçiş, ağı neredeyse %100 daha enerji verimli hale getirebilir.

Akıllı Sözleşmeler

Son olarak, tüm bu güncellemeler yapıldığı zaman, Ethereum geniş bir akıllı sözleşme yürütmesi gerçekleştirebilecektir. Akıllı sözleşmeler, geriye dönük olarak değiştirilme olanağı olmayan ve bir tür üçüncü taraf tarafından gerçekleştirilmesine ihtiyaç kalmadan yürütülen programlanmış ve otomatikleştirilmiş sözleşmelere verilen addır. Örneğin, bir ev sahibi ile kiracı arasında bir sözleşmenin imzalanması ve ardından kiracıdan gelen paranın, ihtilaf olmaksızın her ay direkt olarak ev sahibine transfer edilmesi için bir akıllı sözleşme kurulabilir.

Ethereum 2.0 Güncellemesinde Süreç Nerede?

2014’ten bu yana araştırma ve geliştirme kademesinde olmasına karşın, Ethereum 2.0 esasen bir miktar ilerleme kaydetmiştir. Aralık 2020’de, staking konseptini tanıtan Beacon Chain yayına girmiştir. Beacon Chain, planın “0 aşaması” olarak isimlendirilir. Bir sonraki kademede, Beacon Chain(Zinciri) ana ağ olarak bilinen mevcut Ethereum blok zinciri ağı ile birleştirecektir. Bu olduğu zaman, Ethereum token madenciliği kesin olarak bitecek ve staking, yeni token’lar yaratmanın birincil yolu olacaktır. Bunun 2021’de gerçekleşmesi beklenmektedir, fakat tarih konusunda gecikmeler olabilir. Bu durum olduğunda, Beacon Chain tam işlevselliğe sahip olacaktır.
Geçişin birden fazla kademede ortaya çıkması ile beklenen son kısmı, Ethereum ağına tüm talebi işlemek ve saniyede işlemleri artırmak, haliyle daha fazla kapasite vermek için parça zincirlerinin eklenmesidir. Bunun 2022’de olacağı beklenmektedir, fakat şimdi tam olarak ne zaman olduğu belli değildir. Beacon Chain’in piyasaya sürülmesi önemli bir dönüm noktasını temsil etmektedir. Ethereum üreticileri tam geçişi tamamlama yolunda gibi görünse bile, süreç daha şimdiden oldukça uzun ve gecikmeli olmuştur.Haliyle zamanlama konusunda halen çok fazla belirsizlik olduğunu söylemeyebiliriz. Bu da dijital para meraklılarını süreç konusunda şüphelendirmektedir.

Bunu da Okuyun:  NFT STARTER (NST) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Sonuç

Lider altcoin Ethereum, piyasa üzerindeki domino taşlarından biri olarak bilinir. Yazıda belirttiğimiz gibi ağ üzerindeki birtakım problemler Ethereum 2.0 güncellemesini gerekli kılsa da, planlamadaki gecikmeler birçok kişi için kafa karışıklığına sebep olmuştur. Süreç doğru yürütülürse, Ethereum 2.0 güncellemesi tam bir oyun değiştirici olabilir. Güncelleme, saniyede 100.000 işlemi potansiyel olarak işleyebilecek bir ağ üretecektir. Buna ek olarak, yoğun madencilik olmadan çok daha sürdürülebilir bir enerji ağı oluşturulacak ve Ethereum’un gerçek dünyadaki yararını artırarak daha geniş kapsamlı akıllı sözleşmeler sunabilecektir. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de, Ethereum 2.0 altında yeni token ihracının büyük oranda azaltılması gerektiğini ve bunun da talebi artırabileceğini söylemiştir. Tüm bu etmenler göz önüne alındığında, Ethereum 2.0’ın ağ için son derece önemli ve beklemeye değer olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.