Dijital para piyasaları işbirliği bilinir ve piyasalar ve dijital para birimlerinin gidişatının yukarı mı aşağı mı olduğunu belirlemek genelde kolay olmaz. Bu yüzden yaklaşmakta olan EIP-1559 Londra güncellemesi ise, ikinci en büyük dijital para birimi olarak bilinen Ethereum için önemli olabilir. Bu yazıda merakla beklenen, Londra Güncellemesi (London hard fork’u) olarak isimlendirilen EIP-1559 güncellemesinin ne olduğunu, Ethereum ağında neler getirebileceğini, EKP-1559’un gaz ücretlerini düzeltip düzeltemeyeceği, Ethereum vs. Bitcoin, Ethereum ve diğer rakipleri ve EIP-1559 güncellemesinin tarihi ile ilgili bilmeniz gerekenleri ele alacağız.
İsmini 2015 yılında yapılan ikinci Ethereum geliştirici konferansından alan Londra hard fork’u ya da Londra güncellemesi, blok zinciri ağını deflasyonist bir geleceğe taşımak için üretilmiştir. London hard fork’u ve ağdaki diğer hard fork’lar, esasen Ethereum İyileştirme Önerilerini (Ethereum Improving Proposals), topluluktaki herhangi biri tarafından öne sürülen ve daha sonra geliştiriciler ve doğrulayan “madenciler” de dahil olmak üzere, paydaşlar tarafından kabul edilen koddaki değişiklikleri içeren yazılım yükseltmeleridir.


Londra güncellemesinin ana bileşeni ise tartışmalı EIP-1559’dur. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin ve birçok üretici tarafından tavsiye edilen, madencilerin çalışma şeklini değiştirmektedir. Şimdi madenciler, her yeni işlem grubuyla oluşturulan yeni basılmış ETH’lerden ve buna ek olarak kullanıcıların ağı kullanmak için ödediği işlemlerden ücret almaktadırlar.

EIP-1559 Nedir?

EIP-1559, “Ethereum İyileştirme Önerisi” demektir ve Ağustos 2021’de yayınlanması beklenen bir güncellemedir. Ethereum’un ücret yapısını değiştirecek bu değişiklik sonucunda, işlem ücreti ikiye ayrıldığı görülecektir. Bu ücretlerin her ikisi de kullanıcılar için şeffaf olacaktır. Ücretler gönderenden bir ipucu ve daha sonra yakılan bir taban ücretine sahip olacaktır.

1.Hard Fork (Sert Çatallanma) Nedir?

Fork yani çatallanmalar, yapısı gereği bir dijital para birimi hakkında temel şeylerin değiştirilmesi gerektiğinde ortaya çıkan yapılanmalara denir. Temel olarak iki tip çatallanma mevcuttur: Yumuşak çatallanma (soft fork) ve sert çatallanma (hard fork). Hard fork yani sert çatallanmalar, bir blok zinciri ağının protokolünde, önceki protokol ve yeni sürüm arasında geriye dönük uyumsuzluk sunan protokol değişikliklerine verilen addır. En yaygın örnekleri: Bitcoin Cash (BCH) ve DAO’dur.

Bunu da Okuyun:  Matic Network (Polygon / MATIC) nedir, nereden ve nasıl alınır?


EIP-1559 Ne Getirecek?

EIP-1559, Londra hard fork’u aracılığıyla uygulandığı zaman madenciler artık komisyonlardan elde edilen geliri elde edemeyecektir;fakat bu durum madenciler için dünyanın sonu anlamına gelmez. Çünkü kullanıcılar işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla yine de bir nevi “bahşiş” verebilirler. Böylece kullanıcılar komisyon yerine, doğrudan ağa giden ve yakılan veya dolaşımdan kaldırılan bir taban ücret ödeyecektir. Bu da, varlığın fiyatını artırabilecek bir “deflasyonist baskı” ile noktalanabilir.

EIP-1559 Gaz Ücretlerini Düzeltecek mi?

EIP-1559’un ücret sorununu hemen çözmesi tahmin edilmemektedir, fakat daha adil ve daha verimli bir sistem için bir dönüm noktası olacaktır. Temel ücret, blok bazında piyasa oranlarına göre düzenlenecek; bu da kullanıcıların şimdi olduğu gibi belirli bir gaz seçeneği seçmesine gerek olmadığı anlamına gelir. Bir kullanıcının bir işlemin daha hızlı tamamlanmasını istemesi durumunda, madenciye ‘bahşiş’ verme seçeneği mevcut hale gelecektir.

Ethereum vs. Bitcoin

Bu güncelleme üzerine beklentiler arttığı için, kimileri bunun Ethereum’a bir varlık olarak Bitcoin’e göre bir olanak sağlayıp sağlamayacağını merak etmeye başladı. Ethereum’un Bitcoin’i geçme potansiyeli yıllardır tartışılsa bile, lidersltcoin Bitcoin’i gerçekleşmeye hiç yaklaşmadı. Fakat şimdi bakıldığında, acaba bu olasılık gerçek olabilir mi?

Bu soruya cevap vermek pek kolay değil ve kısa sürede Ethereum’un dijital para piyasalarının tartışmasız liderinden tacı kapmaya yaklaşması pek mümkün değil. Bitcoin ortaya çıkan ilk dijital para birimi olması nedeniyle, güçlü bir avantaja ve kurumsal yatırıma sahiptir. Şirketler Bitcoin’i bilançolarına ekledi ve El Salvador’da legal para birimi olarak kullanılması onaylandı. Bitcoin ayrıca 1 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahiptir. Ethereum’un kullanım durumları, Bitcoin’in ilk olarak bir değer deposu olarak kullanılmasıyla da farklıdır. Bitcoin’in hisse yeteneği ya da akıllı sözleşmeleri mevcut değildir.

Bunu da Okuyun:  AIRBNB’YE BLOK ZİNCİRİ ALTERNATİFİ : CRIBNB

Ethereum ve Diğer Rakipler

Ethereum’un rakipleri ile alakalı karşılaştırma yapılması gerekirse; bazı iddialı rakiplerinin bile komisyon açısından Ethereum’a kıyasla daha iyi seviyelerde olduğu görülebilir. Çoğu rakibi, Ethereum’dan önemli ölçüde daha düşük komisyonlara sahiptir. Gelin, bu güncellemenin rakipler ile ilgili şuanki durumu potansiyel olarak nasıl değiştirebileceğine bir bakalım. DeFi alanı hızla büyürken Polkadot, Solano, Cardano ve Binance Akıllı Zincir (BSC) gibi blockchain projeleri potansiyel ‘Ethereum Katilleri’ olarak görülmektedir. Buna eş olarak, akıllı sözleşmeleri başarıyla uygulayan ilk blok zinciri projesi olduğu için, Ethereum şimdi güçlü bir avantaja sahiptir. Polkadot, ‘parachain’ olarak tanınan çoklu paralel bloklar yardımıyla Ethereum’a göre daha iyi ölçeklenebilme potansiyeline sahiptir. Binance akıllı zinciri, çok daha az fiyatla Ethereum’un merkezi bir klonu olarak düşünülebilir ve çok fazla ilgi görmesi ile öne çıkmıştır. Solano, daha düşük komisyonları ve işlem ertelemesi sağlayan bir projedir. Bu güncelleme ile Ethereum, pek çok kullanıcı için sorun olmaya devam eden temel bir problemi düzelterek potansiyel olarak rakiplerinin önüne geçebilir.

EIP- 1559’un ilk 14 Temmuz civarında gerçekleşeceği düşünülmüştür ancak, Ethereum topluluğunun bazı üyeleri bu sürenin ertelenebileceğini iddia etmiştir. Şimdi bu sürüm, Ethereum’un farklı test ağlarında lansmanlardan geçmektedir.

EIP-1559, Ethereum’daki uyugulanan her işlemde bir gaz ücreti yakma getirecektir. Güncellemenin, bir işlemin fiyatını belirlemeyi kolaylaştıracağı düşünülmektedir (kullanıcıların komisyonları için şimdi bir teklif girmesi gerekmekte ve genellikle bu nedenle fazla ödeme yapılmaktadır). Ücret yakma ayrıca ETH arzını azaltan bir geri alım işlevi görecek ve bu nedenle de varlığın kıtlığına katkıda bulunacaktır. Ağ yeterli aktivite görürse, yanma oranı ihraç etmeyi aşabilir ve ETH’yi deflasyonist bir varlık haline getirebilir. EIP-1559’la alakalı yaygın bir yanılgı da, güncellemenin ağdaki gaz ücretlerini azaltabileceğidir. Ağı kullanma maliyetini biraz azaltsa da, Katman 2 çözümlerinin ve Ethereum 2.0’ın tamamlanmasının gaz ücretleri üzerinde daha fazla etkisi olacağı düşünülmektedir. Londra hard fork’u dört iyileştirme önerisi daha kapsamaktadır: EIP-3198, EIP-3529, EIP-3541 ve EIP-3554.

Bunu da Okuyun:  SIRIUS BOND PROTOCOL (SRSB) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Londra Güncellemesi gerçekleştiği zaman Ethereum’un bir sonraki büyük dönüm noktası ise Ethereum 2.0’ın “birleştirme” kademesi olacaktır ve bu Beacon Zincirinin, Proof-of-Stake olarak Ethereum ana ağına dahil olmasını sağlayacaktır.

Sonuç

Genelde, EIP-1559, Ethereum ekosistemi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir fakat değişiklikler daha sonra etki yaratabilir. Proof-of-stake’e (hisse kanıtına) geçiş önemlidir, fakat bu değişimin bir bütün olarak dijital para piyasaları üzerinde ne gibi bir etkisi olacağını görmek için beklemek daha doğru olur.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.